Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman, Čaputová

Prezident Zeman na Hradě přivítal novou slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes v rámci své první zahraniční cesty ve funkci navštívila českou metropoli. Svou cestou zachovává tradici, podle níž první zahraniční návštěva českých a slovenských prezidentů směřuje do Bratislavy či Prahy. Dopoledne se na Hradě sešla s prezidentem Milošem Zemanem, odpoledne zavítala do Senátu a následně do Poslanecké sněmovny. Večer ji čeká koncert na Kampě.

„Není to jen věcí tradice, je to věcí upřímného zájmu k této krajině, kde mám řadu přátel,“ uvedla prezidentka. Zuzanu Čaputovou přijal prezident Miloš Zeman po 10. hodině na prvním nádvoří Hradu s vojenskými poctami. Následoval rozhovor mezi čtyřma očima, poté slavnostní oběd s dalšími představiteli českého státu a společný tiskový brífink.

„Zatím jsme nenašli jedinou konfliktní otázku, která by nás rozdělovala,“ řekla Čaputová novinářům. Se Zemanem se bavila o zahraničně-politických otázkách, Evropské unii a Visegrádské čtyřce. Hovořili také o společné minulosti a budoucnosti. Čaputová pochválila spolupráci obou zemí, která by podle ní měla pokračovat i na půdorysu Visegrádské skupiny.

Zeman po setkání ocenil velmi přátelskou atmosféru. Slovenské prezidentce poděkoval za podporu myšlenky vybudování Českého domu v Bratislavě. „Dohodli jsme se, že ho společně otevřeme a pozveme i pana prezidenta Kisku,“ řekl Zeman.

Odpoledne slovenská prezidentka uctila památku slovenského spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika, který v roce 1919 zahynul při letecké nehodě. Za doprovodu slovenského velvyslance v ČR Petera Weisse položila věnec k jeho soše před hvězdárnou na Petříně. Aktu přihlíželo několik desítek lidí, z velké části zástupců krajanských spolků, s nimiž se Čaputová pozdravila. Vyhověla i několika žádostem o autogram.

S ohledem na to, že Čaputová dorazila bez svého partnera, Miloš Zeman dodržel diplomatické a protokolární zvyky a jeho manželka Ivana se dnešního setkání rovněž neúčastnila.