Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman i přes hrozbu koronaviru poletí do Číny, v dubnu navštíví summit 17+1

Prezident Miloš Zeman se v dubnu zúčastní summitu středoevropských a východoevropských zemí 17+1 v Číně. Jeho účast Pekingu potvrdil minulý týden při návštěvě Číny prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Prezident původně oznámil, že na summit nepojede, za jeden z důvodů rozhodnutí označil chybějící čínské investice v Česku.

Kancléř Mynář později uvedl, že prezident by mohl své rozhodnutí změnit, pokud by čínští zástupci byli během summitu ochotni uzavřít s českými podnikateli smlouvy na konkrétní projekty. Zástupci Hradu poté o investicích několikrát jednali s čínským velvyslanectvím nebo čínskou společností CITIC Group. Výsledkem jednání byl výběr několika projektů, které by mohly být v blízké budoucnosti dokončeny. Jedním z nich jsou investice do fotbalové Slavie Praha.

Mynář odjel minulý týden společně s členem představenstva CITIC Europe Holdings a šéfem Slavie Jaroslavem Tvrdíkem a Zemanovým poradcem Martinem Nejedlým do Číny. Podle oficiálního vyjádření Hradu jednali o české humanitární pomoci Číně. Nakonec vyšlo najevo, že měl Mynář za úkol také předat dopis čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, ve kterém Zeman potvrzoval účast na summitu.

„Pan prezident účast na summitu 17+1 potvrdil. Předpokládám, že bude ale také záležet na vývoji epidemie koronaviru,“ potvrdil plánovanou cestu hlavy státu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák dodal, že Čína i nadále s pořádáním summitu počítá. Přípravy podle něj pokračují i navzdory epidemii, který se šíří právě z Číny.