Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman i přes hrozbu nákazy počítá s cestou do Číny, doprovodí jej Hamáček

Prezident Miloš Zeman i přes hrozbu šířícího se koronaviru stále trvá na své plánované cestě do Číny. Tam by se měl v dubnu zúčastnit summitu 17+1 zemí střední a východní Evropy s Čínou. Na summit se hodlá vypravit i přesto, že vláda českým občanům doporučuje necestovat a zrušila do Číny i přímé letecké linky.

„S panem prezidentem jsem v neděli mluvil. Jeho i můj poradce Rudolf Jindrák informoval, že setkání sedmnácti prezidentů se organizuje a je připraveno. Z pohledu pana prezidenta jsem pochopil, že není žádná změna a že cestu plánuje. Má ho doprovázet ministr vnitra a je to beze změny,” uvedl na pondělní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).

Ministr Jan Hamáček (ČSSD), který měl po původním lednovém oznámení Zemana na summitu zastoupit, by měl podle Babiše být také součástí delegace. „Počkal bych na vývoj situace, klíčové rozhodnutí je na čínské straně. Musí vyhodnotit, zda chtějí takovouto akci pořádat, či nikoliv. Napřed musí padnout rozhodnutí z čínské strany, potom na to budeme reagovat,“ oznámil Hamáček.

Miloš Zeman v lednu oznámil, že na summit nepojede, protože se mu nelíbí nedostatečný rozsah čínských investic v ČR. Zástupci Hradu poté o investicích několikrát jednali s čínským velvyslanectvím a čínskou společností CITIC Group. Výsledkem jednání měl být výběr několika projektů, které by mohly být v blízké budoucnosti dokončeny. Prezident poté účast na summitu potvrdil.