Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman je připraven urychleně podepsat pandemický zákon

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal předsedu ODS Petra Fialu a jeho stranického kolegu Pavla Blažka. Jednali mimo jiné o zvládání pandemie koronaviru a připravovaném pandemickém zákonu, který by mohl nahradit opakovaně prodlužovaný nouzový stav. Šéf ODS Fiala po jednání sdělil, že prezident je připraven pandemický zákon podepsat.

Nouzový stav, na který by měl pandemický zákon navázat, platí do 27. února. Aby zákon začal včas platit, je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) třeba, aby ho prezident podepsal ještě tento pátek. Zákon pak ještě musí vyjít ve sbírce zákonů.

„Pan prezident nás ujistil, že je připraven ten zákon podepsat co nejrychleji,“ uvedl Fiala. O pandemickém zákoně aktuálně jednají senátoři. „Je to důležité ujištění, že když to v Senátu a sněmovně rychle zvládneme, tak že ten zákon může platit vlastně bezprostředně,“ dodal předseda ODS. 

Senátoři jsou však s jeho zněním nespokojeni a mluví o jeho pozměnění. Zástupci opozici po jednání s kabinetem mluvili o tom, že je v něm „technická chyba“. Pokud Senát zákon vrátí Sněmovně, poslanci by o něm měli znovu jednat v pátek. Podle Fialy je ODS připravena normu s drobnými senátními změnami schválit.