Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman je zpátky v nemocnici, v Lánech se nakazil koronavirem

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek po několika málo hodinách vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Důvodem je nákaza koronavirem, který chytil od jedné ze zaměstnankyň lánského zámku. Podle ÚVN nemá Zeman příznaky onemocnění covid-19 a byly mu bez komplikací podány protilátky. Pokud nenastane neočekávaný vývoj, nemocnice očekává propuštění “v příštích dnech”.

„Miloš Zeman byl v rámci standardů poskytovatele domácí péče ve čtvrtek v odpoledních hodinách na zámku v Lánech testován na přítomnost onemocnění COVID-19. Výsledný test byl bohužel pozitivní,“ uvedl prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman přitom nedávno obdržel třetí dávku vakcíny.

Sanitka s prezidentem dorazila do Ústřední vojenské nemocnice před půl osmou večer, doprovázelo ji několik vozů ochranné služby a policie. „Ve spolupráci s ošetřujícím lékařem Miroslavem Zavoralem bylo rozhodnuto o převozu pacienta zpět do Ústřední vojenské nemocnice v Praze za účelem řešení této situace,“ řekl Ovčáček novinářům.

Důvodem zpětného převozu do nemocnice bylo podání protilátek a pozorování. „Pan prezident je asymptomatický, plně očkován, včetně třetí dávky vakcíny proti covid-19. Podání monoklonálních protilátek má především preventivní účel, po aplikaci monoklonálního přípravku zůstane pacient hospitalizován z důvodu observace,“ uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.