Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman jmenoval čtyři desítky nových soudců obecných soudů

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě čtyři desítky nových soudců. Nejvíc z nich zamíří na soudy, které spadají po plzeňský krajský soud. Prezident novým soudcům během ceremoniálu poradil, aby se nestyděli požádat o pomoc soudní znalce nebo experty. Návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) na jmenování nových soudců schválila vláda na konci listopadu.

Mezi kandidáty bylo 24 žen a 18 mužů. Do obvodu plzeňského krajského soudu má podle návrhu ministra přibýt deset soudců, o jednoho méně půjde k soudům spadajícím pod Krajský soud v Hradci Králové. Sedm posil mají získat soudy v hlavním městě. Pod ústecký krajský soud přijde pět nováčků, pod českobudějovický tři. Zbývající soudce bude působit u Okresního soudu v Olomouci.

Zeman v proslovu zmínil případ tří odsouzených za nelegální obchody s psychotropním nápojem ayahuasca, kterým před několika týdny udělil milost. Polští manželé Jaroslaw a Karolina Kordysovi dostali v kauze osmileté tresty, třetímu odsouzenému soudy uložily podmíněný trest.

Soudce v případu si podle Zemana nevyžádal žádný znalecký posudek či expertizu, přitom podle prezidenta i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil látku označil za nenávykovou. “Nikdo z nás není vševědoucí. Každý z nás potřebuje pomoc specialistů v dané oblasti. Chyba vzniká tehdy, když si tuto pomoc nevyžádáte a rozhodujete jako všeználek,” řekl novopečeným soudcům prezident.