Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman jmenoval ministrem zahraničí Jakuba Kulhánka z ČSSD

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval dosavadního náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraničí. Ve funkci nahradí svého stranického kolegu Tomáše Petříčka, který byl odvolán minulý týden. Nominaci na šéfa české diplomacie dostal původně ministr kultury Lubomír Zaorálek, ten ale změnu resortu odmítl. Zeman při jmenování ocenil Kulhánkovu odvahu převzít funkci v současné situaci.

„Je před vámi jako před každým ministrem zahraničí těžký úkol, jehož podstatou je hájení národních zájmů České republiky. Tento pojem je někdy znevažován a někdy se říká, že ti, kdo hájí národní zájmy, jsou populisté nebo dokonce xenofobové. Neznám ovšem suverénní zemi, která by ve světě nehájila své národní zájmy a věřím, že pod vaším vedení ministerstvo zahraničí bude činit totéž,“ řekl během jmenování prezident Zeman.

Prezident při jmenování Kulhánkovi řekl, že jako vrcholný politik bude vystaven nejrůznějším kritikám. Doporučil mu řídit se vlastním rozumem a radami skutečných odborníků. „Povšiml jsem si, že první, kdo vás kritizoval, byl Miroslav Kalousek, což je z mého hlediska pozitivní reference,“ řekl Zeman.

Kulhánka ve funkci čeká nelehký začátek, ještě na dnešní večer si předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského a bude mu tlumočit nespokojenost Česka s ruským postupem při odvolávání zaměstnanců české ambasády v Moskvě. Česko-ruské vztahy vstoupily podle Kulhánka do mimořádně složité etapy, není to však vina České republiky.

„Rozhodli jsme se jako suverénní země a jednali jsme rázně. Rozprášili jsme síť agentů ruských tajných služeb, ruský Rosatom nebude osloven v souvislosti s dostavbou Dukovan a v příštích dnech budeme řešit další postup směrem k Rusku, a to i ve spolupráci se zahraničními partnery,“ řekl nový šéf české diplomacie.