Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman jmenoval osmdesát nových profesorů, dočkal se i Eichler

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval osmdesát nových profesorů vysokých škol. Je mezi nimi i politolog z VŠE Jan Eichler, jehož jmenovací dekret Zeman v roce 2015 společně s fyzikem Ivanem Ošťádalem a historikem Jiřím Fajtem odmítl podepsat. Zdůvodnil to tehdy jejich údajnými prohřešky z minulosti. Všichni tři prezidenta žalovali, jediný Eichler v roce 2016 žalobu stáhl. 

Ačkoli soud rozhodl, že nejmenování Ošťádala a Fajta nebylo v souladu se zákonem, ani jeden na seznamu profesorů není. Ošťádala Zeman nejmenoval podle svých slov kvůli údajným kontaktům s StB, u Fajta mu vadilo, že jako ředitel Národní galerie údajně chtěl po jejím sponzorovi, Komerční bance, peníze na zvláštní odměny pro sebe. 

Mezi 80 novými profesory je sedmnáct žen. Nejvíce z nich působí na Univerzitě Karlově, a to 26. Jedenáct návrhů předložilo České vysoké učení technické v Praze, osm nových titulů navrhla Masarykova univerzita a pět Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Návrhy podalo i dalších třináct vysokých škol.

Profesorem se stal mimo jiné hudebník Vladislav Bláha, který jako první český kytarista odehrál recitál v Carnegie Hall v New Yorku. Dalšími novými profesory jsou například přednosta Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol Alan Stolz či advokát Tomáš Gřivna.