Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman jmenoval předsedou Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfla

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval nového předsedu Vrchního soudu v Praze. Stal se jím Luboš Dörfl, který funkci převezme 2. ledna. V čele soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému končí sedmileté funkční období. Dörfl zvítězil ve výběrovém řízení ministerstva spravedlnosti, do kterého se přihlásili dva zájemci. Druhým uchazečem byl místopředseda pražského vrchního soudu Jan Sváček.

Zeman ve středu při jmenování Dörfla uvedl, že se ve výběrovém řízení střetly dvě výrazné osobnosti a že váhal, zda má potvrdit rozhodnutí výběrové komise. „Ale doktor Sváček mi usnadnil situaci tím, že odstoupil od další kandidatury a vyjádřil přání s vámi spolupracovat. Takže doufám, že vytvoříte dobrý tandem a že mezi vámi nebudou zbytečné rozpory,“ řekl prezident.

Prezident také vyjádřil přání, aby Dörfl v nové funkci přispěl ke zkrácení soudních řízení v Česku. Připomněl v této souvislosti případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové souzené kvůli údajně nevýhodnému nákupu letadel CASA, který ani po deseti letech nedospěl k pravomocnému rozsudku.

„Zjistili jsme, že tato kauza trvá deset let. Pane předsedo, to je šílená ostuda. Já už nebudu jmenovat ústavního soudce Filipa, který suší moji ústavní stížnost tři roky, ale když někdo je souzen deset let bez výsledku, tak to svědčí minimálně o pomalosti našich soudců. A já věřím, že k odstranění této pomalosti přispějete. Chudák Vlasta Parkanová, krásně zpívala, a myslím si, že se ocitla v zajetí svých spolupracovníků, kterým bezmyšlenkovitě podepsala některé dokumenty, ale ať už ten proces skončí jakkoli, je zapotřebí, aby skončil. Hodně zdaru a hodně štěstí ještě jednou,“ popřál na závěr krátkého proslovu prezident Dörflovi.