Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničí

Česká diplomacie se po čtvrt roce bezvládí dočkala plnohodnotného šéfa. Novým ministrem zahraničí se stal dosavadní náměstek Tomáš Petříček, prezident jej do funkce jmenoval v úterý. Původního kandidáta Miroslava Pocheho, kterého nominovala ČSSD Zeman odmítl jmenovat a ministerstvo dočasně vedl předseda sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček.

Prezident již dříve označil za podmínku Petříčkova jmenování ministrem to, že Poche, jenž nyní působí na ministerstvu zahraničí jako politický tajemník, z Černínského paláce odejde. Stejné očekávání má i premiér Andrej Babiš, který proti Pochemu také vystupoval. Petříček uvedl, že po jeho jmenování funkce tajemníka ztratí smysl a zanikne.

Kariéra Tomáše Petříčka byla v posledních letech spjata především s působením v Evropském parlamentu. Mezi lety 2007 a 2009 zde pracoval jako asistent Libora Roučka, europoslance zvoleného za ČSSD. V roce 2014 se do Bruselu vrátil a působil zde až do letošního července. V roce 2017 krátce přerušil svou práci v Evropském parlamentu a na sedm měsíců se stal náměstkem ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD).

Petříček vystudoval magisterský a doktorandský program oboru mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Obhájil zde vlastní a originální disertační práci na téma „Perspektivy energetické bezpečnosti Evropské unie“. Vystudoval také obor mezinárodní politická ekonomie na University of Warwick ve Velké Británii. Je členem ČSSD, ve straně byl mimo jiné vedoucím zahraničního oddělení.

Čerstvě jmenovaný ministr po jmenování uvedl, že jeho hlavním cílem je, aby česká politická reprezentace mluvila navenek jedním hlasem. Počítá s tím, že bude otázky zahraniční politiky konzultovat s premiérem i s prezidentem. Za klíčová témata považuje konflikty na Blízkém východě a v Africe, které vyvolávají migraci do Evropy, a vztahy v rámci Evropské unie.