Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman jmenuje Babiše podruhé premiérem 6. června

Ve čtvrtek dorazil na zámek v Lánech navštívit prezidenta Miloše Zemana předseda vítězného hnutí z podzimních voleb Andrej Babiš. Šéf hnutí ANO dorazil do Lán krátce po poledni a s prezidentem si dali pracovní oběd. Oba politici jednali o ustavení nové vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM.

Zeman už dříve slíbil, že Babiše podruhé jmenuje premiérem ještě před vyhlášením výsledků referenda ČSSD, a také bez ohledu na výsledek tohoto vnitrostranického hlasování. Prezident tím chce podle svých slov vznik kabinetu urychlit. Tento krok je podle něj tlakem na ČSSD i na Babiše.

Na schůzce v Lánech Zeman svá slova Babišovi potvrdil a stanovil také termín, kdy jej na Pražském hradě podruhé jmenuje premiérem. Bude to 6. června ve 14 hodin. Babiš po schůzce novinářům řekl, že po jmenování dostane lhůtu na představení nového týmu ministrů. O důvěru by jeho vláda mohla požádat sněmovnu v týdnu od 10. července, dodal.

O personálním složení budoucí vlády ANO a ČSSD zatím nechtěl mluvit, jasněji bude podle něj v polovině června po vyhlášení výsledků referenda ČSSD o společné vládě s ANO podporované komunisty. „To nechci komentovat, sám v tom ještě nemám jasno,“ řekl k tomu Babiš.

Vládu, která by se opírala o 108 poslanců ve Sněmovně, mají podporovat komunisté, pro které by to znamenalo, že budou mít takový vliv na vládu poprvé od roku 1989, kdy po 41 letech padl totalitní režim, jenž nepřipouštěl demokratickou kontrolu.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala na Twitteru oba aktéry zkritizoval kvůli tomu, že téměř tři čtvrtě roku od voleb země stále nemá vládu s důvěrou. „Promarněný půlrok, který uběhne mezi prvním a druhým jmenováním Andreje Babiše premiérem, je výsledkem neschopnosti šéfa hnutí ANO a nezodpovědnosti pana prezidenta. A to nemluvím o tom, že tu stále nemáme jasnou vidinu vládní většiny,“ napsal.