Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman: Katastrofa je u konce, v září by mohla být proočkována většina populace

Prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru pro CNN Prima News vyjádřil přesvědčení, že koronavirová pandemie je u konce. Nejpozději v září tohoto roku by podle něj mohla být proočkována velká část populace. Prezident také podpořil zpřísnění protiepidemických opatření, k nimž minulý týden přistoupila vláda. 

„Jsme v situaci, kdy i když někteří lamentují, tak se tato katastrofa blíží svému konci. Víte proč? Podobně jako jsem kdysi vyzval k nošení roušek, tak jsem pak vyzval k očkování. A podle mého odhadu nejpozději v září tohoto roku by mohla být proočkována velká část populace,“ uvedl prezident v rozhovoru.

Lidé, kteří se obávají očkování, se podle prezidenta nemají čeho bát. Připomenul, že na tuberkulózu nebo černý kašel očkování zabralo. Sám prezident je již očkován dvěma dávkami vakcíny firmy Pfizer, ale očkovat ruskou vakcínou Sputnik V by se ale prý nechal. „Klidně bych se nechal naočkovat, protože Sputnik má stejně jako Pfizer 92 procentní účinnost,“ podotkl. 

Prezident také prostřednictvím rozhovoru vyzval policii i armádu, aby při dohlížení na dodržování opatření byly co nejpřísnější. Obyvatelé to podle něj musí vydržet. „Je něco úplně jiného, když víte, že situace je bezvýchodná nebo bude pokračovat několik let, nebo že vám prezident republiky říká: Vydržte maximálně šest měsíců,“ dodal.