Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman kondoloval místopředsedkyni Evropského parlamentu k úmrtí předsedy

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve čtvrtek kondolenci Robertě Metsole, první místopředsedkyni Evropského parlamentu kvůli úmrtí předsedy Davida Sassoliho. Ten zemřel v noci na úterý ve věku 65 let na komplikace způsobené tzv. legionářskou nemocí, tedy zápalem plic vyvolaným bakterií legionella.

Sassoli byl italský politik a novinář, člen Demokratické strany. Od roku 2009 byl poslancem Evropského parlamentu od července 2019 také jeho v pořadí sedmým předsedou. Kromě toho byl členem meziskupiny Evropského parlamentu pro extrémní chudobu a lidská práva. Vystudoval politologii na Florentské univerzitě. Byl ženatý a měl dvě děti. 

„Vážená paní místopředsedkyně, s hlubokým zármutkem jsem se dozvěděl o skonu předsedy Evropského parlamentu a velkého Evropana Davida Sassoliho. Evropský parlament opustila významná osobnost, která byla nejen vynikajícím novinářem, ale především skvělým politikem,“ stojí v úvodu Zemanovy kondolence.

„Svým lidským přístupem a přesvědčeným evropanstvím byl Sassoli tím nejlepším ambasadorem Evropského parlamentu. Jedná se tak o velkou ztrátu, nejen pro Brusel a Štrasburk, ale pro celou Evropu, včetně mé vlasti České republiky. Vážená paní místopředsedkyně, dovolte mi, abych jménem svým i jménem občanů České republiky vyjádřil Vám, rodině pana předsedy Sassoliho i italským občanům upřímnou soustrast,“ napsal předsedkyni Europarlamentu český prezident.