Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman kondoloval německému prezidentovi, záplavy mají přes sto obětí

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve čtvrtek kondolenční telegram Franku-Walteru Steinmeierovi, prezidentovi Spolkové republiky Německo. Silné bouřky a záplavy na západě Německa si vyžádaly podle už 123 mrtvých, v okrese Bad Neuenahr-Ahrweiler v Porýní-Falci se pohřešuje 1300 lidí.

Na většině území Severního Porýní-Vestfálska je přerušeno železniční spojení. Zaplavena byla i část dálnic a nefunguje mobilní spojení. Došlo i k mohutným sesuvům půdy, záchranářům ve městech komplikují práci i úniky plynu. Podle spolkového úřadu pro pomoc při katastrofách záplavy v Severním Porýní-Vestfálsku zasáhly 23 měst a okresů.

Premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet v pátek na zasedání zemské vlády hovořil o „povodňové katastrofě historických rozměrů“. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v reakci na pohromu vyzval k zesílení opatření na ochranu klimatu. „Pouze pokud se odhodlaně pustíme do boje proti klimatické změně, budeme moci držet v mezích extrémní povětrnostní situace, které nyní zažíváme,“ řekl Steinmeier.

Prezident Zeman svému protějšku Steinmeierovi napsal: „S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o tragických povodních v západní části Spolkové republiky Německo, které si vyžádaly mnoho obětí a zraněných a způsobily obrovské materiální škody. Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí.“ Česká republika svým sousedům okamžitě nabídla pomoc českého záchranného sboru i armádní techniky.