Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman kondoloval starostovi Hirošimy k 75. výročí svržení atomové bomby

Prezident Miloš Zeman zaslal starostovi japonské Hirošimy Kazumimu Macuimu kondolenční dopis u příležitosti 75. výročí svržení atomové bomby na toto město. V dopise vyjádřil lítost nad smrtí desítek tisíc nevinných lidí a naději, že to bylo naposledy, kdy jaderná síla zabíjela.

„Dovolte mi, abych jménem lidu České republiky i jménem svým vyjádřil svou hlubokou soustrast nad ztrátou životů tolika nevinných lidí a i po mnoha letech připomenul událost, která by měla být odstrašujícím příkladem nejen pro nás, ale i pro všechny budoucí generace,“ stojí v úvodu dopisu.

Prezident dále napsal, že prostředkem k světu bez válek je dialog a spolupráce. „Je na nás, abychom se z této a podobných událostí poučili a zamysleli se nad budoucností – společnou budoucností celého lidstva a uvědomili si význam a hodnotu lidského života .. Nesmíme dopustit, aby se události 6. srpna 1945 opakovaly. Je naším společným úkolem a odpovědností předcházet podobným činům. Jsem přesvědčen, že klíčem k udržení míru je dialog a mezinárodní spolupráce,“ píše Zeman.

„Vážený pane starosto, velmi si vážím Vaší iniciativy a každoroční připomínky této tragické události. Mrzí mne, že se nemohu této pietní akce osobně zúčastnit, vězte však, že si 6. srpna vzpomenu na nevinné duše zemřelých dětí, žen a mužů, kteří se toho osudného dne stali obětí mocenských bojů, a budu věřit, že je to naposled, co jaderná síla zabíjela,“ zakončil kondolenci prezident.

Hirošima byla za druhé světové války významným vojenským přístavem s rozsáhlou průmyslovou výrobou. Při explozi atomové bomby Little Boy dne 6. srpna 1945 bylo z celkového počtu 90 tisíc budov zničeno 62 tisíc a okamžitě zemřelo 80 tisíc obyvatel.