Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman v Lánech přijal Lubomíra Zaorálka, v úterý jej jmenuje ministrem

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech přijal kandidáta na ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Prezident už oznámil, že nominanta sociálních demokratů jmenuje v úterý odpoledne, jako se všemi budoucími ministry s ním ale chtěl ještě předtím hovořit.

Nominaci Zaorálka ohlásil předseda ČSSD Jan Hamáček minulý týden poté, co se kandidatury vzdal místopředseda strany Michal Šmarda. Toho odmítl Zeman jmenovat a poté se k jeho námitkám přidal i premiér Andrej Babiš (ANO). Zaorálek ve funkci nahradí Antonína Staňka (ČSSD), který v čele ministerstva skončil k 31. červenci.

Lubomír Zaorálek vystudoval obory marxisticko-leninská filozofie a politická ekonomie na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně, před začátkem politické kariéry pracoval v České televizi jako dramaturg. V letech 2002–2006 byl předsedou Poslanecké sněmovny, v dalších osmi letech pak byl místopředsedou sněmovny a zároveň stínovým ministrem zahraničí. V Sobotkově vládě (2014 – 2017) Zaorálek vedl ministerstvo zahraničí. V roce 2017 šel do sněmovních voleb jako celostátní lídr ČSSD a potenciální kandidát na premiéra, stranu však dovedl pouze k sedmiprocentnímu volebnímu zisku.

Zaorálek v minulosti patřil k lidem blízkým Zemanovi, později ale jejich vztahy ochladly. Zaorálkovo jméno bylo v roce 2003 zmiňováno mezi těmi, kteří nepodpořili Zemanovo zvolení hlavou státu. Prezidenta Zaorálek několikrát kritizoval v době, kdy byl ministrem zahraničí. Ani vztahy s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) nejsou zrovna idylické, Babiš v minulosti pronesl na Zaorálkovu adresu několik nelichotivých výroků.