Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman: Možnost sestavit vládu dostane strana s nejvíce poslanci, ne koalice

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro MF Dnes vyslal signál formujícím se koalicím opozičních stran. Řekl, že možnost sestavit vládu dostane po podzimních volbách strana s nejvíce poslanci, ne koalice. Devět měsíců před volbami tak prezident definoval, koho bude považovat za vítěze voleb a komu svěří sestavení vlády. 

„Výhra ve volbách se měří počtem získaných mandátů. Dodal bych počtem získaných mandátů pro konkrétní politickou stranu. Nikoli pro koalici,“ avizoval prezident v rozhovoru. Zeman mluvil o koalicích Pirátů s hnutím STAN a také ODS s lidovci a TOP 09. „Uvědomte si, že ty dvě koalice, které teď vznikly, jsou v podstatě hozením záchranného lana stranám, které by možná do parlamentu nepronikly. Tedy STAN, lidovci a TOP 09,“ řekl. 

Na druhou stranu Zeman doporučil uzavření koalice vládnoucího hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a ČSSD. „Dokonce se domnívám, že by nebylo od věci, kdyby podobnou koalici uzavřelo i hnutí ANO se sociální demokracií,“ dodal. Upřesnil, že tak vyslovuje svůj názor a je to věc těchto dvou stran. „Prezident by neměl zasahovat do jejich rozhodování,“ podotkl. 

Premiér Babiš však kandidaturu se sociálními demokraty vyloučil. Je to názor pana prezidenta, který možná vychází i z toho, že se všichni spojují proti hnutí ANO,“ uvedl. Zemanův výrok prý sice chápe, ale situaci vidí jinak. „My jsme vznikli jako protikorupční hnuti proti tradičním stranám, takže se s nimi spojovat určitě nebudeme,“ dodal. 

Volební spolupráci s hnutím ANO si neumí představit ani předseda ČSSD Jan Hamáček. Ten uvedl, že loňské společné hlasování ANO s ODS o daňovém balíčku ukázalo, že ANO je v podstatě pravicové hnutí. „Společný volební blok si proto nedokážu představit,“ řekl.