Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman na Hradě předal ocenění Zlatý záchranářský kříž za hrdinské činy

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě předal Zlaté záchranářské kříže za výjimečné činy při záchraně života nebo majetku. Mezi vyznamenanými jsou například 17letý chlapec, který zachránil 13letou dívku zpod ledu, nebo průvodčí, který aktivoval záchrannou brzdu po tom, co prasklo tažné lano a zřítila se lanovka na Ještěd. Zastavil tak druhou kabinu, která se řítila do stanice.

Celkem bylo uděleno devět Zlatých záchranářských křížů a dvě čestná uznání, hodnotitelé vybírali z asi sedmi desítek návrhů. Posláním Zlatého záchranářského kříže je ocenit výjimečné zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému, a to dobrovolníků i profesionálů. Oceňována je i první pomoc laiků.

Zlatý záchranářský kříž obdržel například policista Jan Mach a jeho kamarád Radovan Pták, kterým se s pomocí dalších podařilo zachránit čtveřici tonoucích vodáků i muže, který se jim snažil pomoct. Většinu tonoucích vytáhli pomocí kruhu, pro posledního muže skočil Mach do vody pod jez. Muž byl již na pokraji sil a zmizel pod vodou, policistovi se ho podařilo zachytit a zachránit mu život.

Mezi laiky si Zlatý záchranářský kříž zasloužili Jan Procházka a Radek Macháček, kteří se ocitli u nehody seniora, jenž sjel se svým vozem do rybníka. Zavolali pomoc, ale protože se vozidlo rychle potápělo, Procházka se vydal do chladné vody. Rozbil okna pomocí montážního klíče a muže vytáhl z vozu. Za pomoci Macháčka seniora dopravili na břeh. 

Ocenění získal také mladík Dominik, který loni v lednu ve svých 17 letech zachránil třináctiletou dívku. Ta se propadla tenkým ledem, Dominik se k ní na praskajícím ledě připlazil a pomocí hokejky ji přetáhnul na silnější led.