Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman na Pražském hradě jmenoval deset nových soudců

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval deset nových soudců. Většina z nich bude působit ve správním soudnictví. Čtyři posily zamíří do obvodu středočeského krajského soudu, tři pod pražský městský soud a po jedné do obvodu krajských soudů v Plzni, Hradci Králové a Brně. 

Nové soudce prezidentovi navrhla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), vláda premiéra Andreje Babiše všechny návrhy schválila. „Navržení kandidáti by měli nahradit soudce, kteří v rámci takzvané přirozené obměny odešli, respektive odejdou z resortu justice k 31. prosinci 2020,“ uvedla k seznamu Benešová. 

Mezi novými soudci je jedna dosavadní státní zástupkyně, dva advokáti, tři vyšší soudní úředníci, dva asistenti soudce, jeden právník z Generálního ředitelství cel a jediný justiční čekatel. Jeden jmenovaný se ke složení slibu nedostavil, uvedl v tiskové zprávě prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Prezident ve svém projevu při slavnostním aktu varoval nově jmenované soudce před možnými pokušeními. Vedle korupce by se měli podle něj vyvarovat toho, aby si hráli na mediální hvězdy nebo politiky. „Mediální hvězda znamená, že vás novináři budou zpovídat o vašich názorech na jednotlivé procesy a budou od vás loudit, jak chcete rozhodnout. Prosím vás pěkně, varujte se toho,“ uvedl prezident.