Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman na výročí invaze odsoudil ruskou agresi a vyzval ke statečnosti

Prezident Miloš Zeman u příležitosti uplynutí jednoho roku od napadení Ukrajiny znovu odsoudil útok Ruska a vyzval ke statečnosti, kterou prokazuje ukrajinská armáda a ukrajinský lid. Před rokem, krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu prezident v televizním projevu mimo jiné uvedl, že se Rusko dopouští zločinu proti míru a jeho útok na Ukrajinu je třeba důsledně odsoudit, a to i činy. Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu Zeman vyjádřil plnou podporu a občany ČR vyzval ke klidu.

„Je to rok, co jsem v mimořádném televizním projevu odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině. Řekl jsem tehdy, že se musíme chovat jako stateční lidé, kteří si nenechají agresi ve vlastním zájmu líbit…Ta slova stále platí. Nežijeme v jednoduché době, ale právě proto musíme být stateční. Jako mimořádně statečný ukrajinský lid a jeho armáda,“ uvedl dnes Zeman.

„Mám rád ruskou kulturu, vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda,“ řekl před rokem Zeman k ruské agresi. Zároveň tehdy přiznal, že se týden předtím mýlil, když pochyboval o ruském útoku na Ukrajinu.

V Praze v pátek dopoledne uctil památku obětí konfliktu také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který položil květiny u sochy ukrajinského básníka Tarase Ševčenka. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) zase ve videu na sociálních sítích poděkovala všem, kdo Ukrajinu podporují. Přímo do Kyjeva vyrazil předseda zahraničního výboru Pavel Fischer. Na místě ho přijal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj společně s dalšími předsedy parlamentních výborů ze zemí NATO a Evropské unie.