Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman napsal papeži do Vatikánu: Duka je bojovník za pravdu, je čestný a morální

Znovuzvolený prezident Miloš Zeman poslal ve čtvrtek papeži Františkovi oficiální dopis, ve kterém chválí činnost kardinála Dominika Duky, popisuje jeho životní příběh a oceňuje jeho morální vlastnosti. Před několika dny prezident v televizním rozhovoru uvedl, že chce papeže požádat o prodloužení Dukova mandátu.

Kardinál je totiž trnem v oku aktivistům, kteří na něj papeži v polovině února poslali hanopis. Skupině českých katolíků vadí Dukův domnělý příklon k nacionalismu a pravici. Navíc podle nich s oblibou používá „okázalé insignie moci“. Papeže v dopise žádají, aby mu jeho mandát neprodlužoval.

Aktivisté v dopise žalují na několik činů kardinála, které jsou podle nich znakem nacionalismu.  Jednak prý Duka odmítl solidaritu s uprchlíky na Svatováclavské pouti na podzim minulého roku. Za druhé poukazují na gratulaci, kterou kardinál (stejně jako předsedům všech stran, které se v podzimních volbách dostaly do Parlamentu) zaslal i šéfovi SPD Tomiovi Okamurovi, jehož stranu považují aktivisté za fašistickou. Přáli by si, aby se Duka snažil navrátit církvi původní význam. Pod dopis se podepsalo více než 200 signatářů. Naopak za Duku se postavila řada českých politiků spolu s Konfederací politických vězňů ČR.

Podle Zemana je tento dopis více než udavačský a jeho pisatele označil za „pisklouny“. Rozhodl se proto napsat dopis osobně adresovaný samotnému papeži, v jehož pravomoci je prodloužit Dukův mandát. Kardinál letos oslaví 75 let, což je věk, kdy podle církevních pravidel musí podat demisi všichni katoličtí biskupové – pokud jim tedy mandát neprodlouží právě papež.

V úvodu dopisu Zeman posílá srdečné pozdravy z hlavního města naší země. Poté se rozepsal o svém osobním svědectví o působení odvážného spoluobčana Dominika Duky, který ovlivnil celý národ i českou katolickou církev.

Pražský hrad zveřejnil oficiální znění dopisu, ve kterém mimo jiné stojí: „Jeho Eminence Dominik kardinál Duka je v České republice mimořádně váženým představitelem katolické církve a je to též do značné míry právě jeho zásluhou, daří-li se nám postupně odstraňovat bariéry po dlouhé roky existující mezi církví a státem v naší zemi.“

Prezident také zdůraznil, že před Sametovou revolucí v roce 1989 byl Duka jedním z bojovníků proti totalitnímu režimu, za což byl vězněn s dalšími českými disidenty. Dodnes se o něm hovoří jako o statečném bojovníkovi za pravdu, který ctí vysoké morální hodnoty. V roce 2016 mu bylo uděleno nejvyšší státní vyznamenání, a to Řád bílého lva I. třídy. Na závěr dopisu se Zeman zmínil o svém osobním vztahu k jeho osobě. Myslí si, že kardinál nejen naplňuje poslání katolické církve, ale také šíří zásadní hodnoty v české společnosti, se kterými je spjatý charakter čestného člověka. Zeman se rozhodl nepsat o předchozí kritické výzvě českých katolíků a ani přímo nežádá papeže o prodloužení jeho mandátu. Spíše vyzdvihuje kardinálovy zásluhy a vlastnosti a přidává vlastní dojmy ze setkání s ním.

V případě kardinálova předchůdce Miloslava Vlka papež Benedikt XVI. mandát v roce 2007 odmítl o další dva roky prodloužit.