Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman odloží jmenování generálů z výročí osvobození na 28. října

Pandemie koronaviru letos výrazně omezí připomínku výročí konce druhé světové války. Prezident Miloš Zeman posune kvůli současné situaci tradiční květnové jmenování generálů až na 28. říjen. Výročí konce války si chce Zeman připomenout na Vítkově, podrobnosti se podle mluvčího Ovčáčka chystají. K 8. květnu čeští prezidenti tradičně povyšují nové generály z řad vojáků, policistů, hasičů či celníků.

„Z důvodu mimořádných opatření spojených s pandemií koronaviru letos nedojde ke jmenování generálů v květnovém termínu. Jde o velkou událost pro generály i jejich rodinné příslušníky a nebylo by možné ji realizovat v obvyklém formátu. Návrh na jmenování generálů za resort obrany připravíme na říjnový termín,“ potvrdil zrušení květnového termínu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Kvůli pandemii budou také výrazně omezeny oslavy 75. výročí konce 2. světové války na pražském Vítkově. „Slavnostní akt položení věnců u Národního památníku na Vítkově se 8. května uskuteční, nyní se řeší jeho formát. Záměrem je připomenout si 75. výročí konce války v redukované podobě, která bude reflektovat přijatá bezpečnostní a zdravotní opatření,“ informoval Pejšek.

Položit věnec na Vítkově by měl i prezident Miloš Zeman. „Jde o záměr, podrobnosti se vzhledem k aktuální situaci dojednávají,“ uvedl mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že prezident se v úterý 5. května 2020 v šest hodin večer zúčastní mše svaté v Katedrále sv. Víta za mír u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války a za oběti epidemie covid-19.