Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman znovu odmítl jmenovat Ošťádala a Fajta profesory

Umělecký historik Jiří Fajt a fyzik Ivan Ošťádal se zřejmě za úřadování Miloše Zemana profesury nedočkají. Prezident Miloš Zeman se znovu rozhodl nejmenovat oba docenty profesory. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení. Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety Ošťádala a Fajta už na jaře 2015, tehdy své rozhodnutí zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti.

„Univerzita Karlova obdržela prostřednictvím ministerstva školství rozhodnutí prezidenta republiky o nejmenování docenta Fajta a o nejmenování docenta Ošťádala profesory,“ informoval její mluvčí Václav Hájek. Doplnil, že univerzita předala záležitost advokátní kanceláři a konzultuje s ní i s oběma docenty další postup, v úvahu připadá i další správní žaloba. K obsahu rozhodnutí a jeho odůvodnění se škola nevyjádřila.

Zeman nepodepsal Fajtův a Ošťádalův jmenovací dekret na jaře 2015 ještě společně s dekretem politologa Jana Eichlera. Zdůvodnil to vážnými prohřešky akademiků z minulosti. V případě Fajta argumentoval jeho údajnou žádostí, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele Národní galerie. U Ošťádala poukázal na údajné kontakty s komunistickou Státní bezpečností. Své rozhodnutí Zeman oznámil v lednu 2016 dopisem tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD).

Pražský městský soud loni na jaře rozhodnutí prezidenta zrušil a věc Zemanovi vrátil k dalšímu řízení, a to na základě žalob Fajta, Ošťádala a Univerzity Karlovy. Soud tehdy upozornil prezidenta na to, že žádný orgán výkonné moci nemůže po řádném řízení o jmenování profesorem sám znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky. Nepřípustně by tím totiž zasáhl do autonomie vysokých škol.