Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman odmítl po společné schůzce odvolat ministra kultury Staňka

Prezident Zeman odmítl po společné schůzce odvolat ministra kultury Staňka

Prezident Miloš Zeman se po úterní schůzce s ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD) rozhodl, že jeho demisi nepřijme. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Staněk na ministerstvu odhalil různé nekalosti a nemůže být za tato zjištění trestán. Staněk čelil kritice části veřejnosti kvůli tomu, že odvolal šéfa Národní galerie Jiřího Fajta.

„Prezident republiky Miloš Zeman na Pražském hradě přijal ministra kultury Antonína Staňka, aby mu oznámil, že se rozhodl nepřijmout jeho demisi. Důvodem je to, že Antonín Staněk odhalil na ministerstvu kultury závažná ekonomická pochybení a neměl by být za tato odhalení trestán tím, že na něj bude vyvoláván tlak, aby ze své funkce odešel,“ sdělil stanovisko prezidenta mluvčí Jiří Ovčáček.

Staněk totiž upozornil na závažná zjištění, že v Národní galerii docházelo k nehospodárnostem, což ilustruje milionová autorská smlouva pro odvolaného ředitele Fajta nebo cesta do Indie za 300 tisíc korun. Fajt tehdy z Indie nepřivezl naprosto nic, žádnou smlouvu, žádnou dohodu, a avizovaná výstava se vůbec nekonala. Přivezl jen fakturu na 1,5 milionu korun pro několik Indů s velmi nejasným plněním.

Právě nález těchto nesrovnalostí je důvodem, proč si Miloš Zeman přeje, aby Antonín Staněk v ministerském křesle ještě nějaký čas setrval.

Podle mluvčího Ovčáčka napsal prezident Zeman v této věci premiérovi Andreji Babišovi (ANO) dopis. Navrhuje v něm další postup. Podrobnosti návrhu nesdělil.

Předseda ČSSD Jan Hamáček se Zemanovým rozhodnutím nesouhlasí a chce nechat Staňka odvolat prostřednictvím premiéra. „Obdržel jsem informaci, že pan prezident nepřijal demisi Antonína Staňka. Já tudíž zítra požádám pana premiéra, aby ústavním postupem navrhl prezidentovi dovolání pana ministra kultury a aby na jeho místo navrhl Michala Šmardu, místopředsedu ČSSD a současného starostu Nového Města na Moravě.“ „Prezident na návrh předsedy vlády podle Ústavy ministra odvolat musí, takže jsem přesvědčen, že to pan prezident Zeman dodrží,“ dodal.