Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman odsoudil kroky Putina. Mýlil jsem se, šílence je třeba izolovat, řekl

Prezident Miloš Zeman dnes v projevu k národu odsoudil Putinův útok na Ukrajinu. Napadení suverénního státu podle něj nelze nijak ospravedlnit. Zeman vyzval k tvrdým sankcím vůči Rusku a uvedl, že se mýlil, když v invazi nevěřil.

„Vážení spoluobčané, dnes v časných ranních hodinách Ruská federace zaútočila na Ukrajinu. Jedná se o akt nevyprovokované agrese, který je zapotřebí důsledně odsoudit. A to nikoliv pouze slovy, ale také činy,“ řekl prezident. Mám rád ruskou kulturu, vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda,“ dodal Zeman.

Prezident dále prohlásil, že „šílence je zapotřebí izolovat“, a radikálně zpřísnit sankce vůči Ruské federaci. „Domnívám se, že je na čase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány, a mám tím na mysli především sankci v oblasti takzvaného SWIFT, což je mezinárodní bankovní síť, která by znamenala vyřazení Ruské federace z platebního styku,“ navrhl vyřadit Rusko z mezinárodního platebního systému.

Zeman Čechy vyzval ke klidu a Ukrajině vyjádřil plnou podporu. Dodal, že na zítřejší summit východního křídla NATO přizval i premiéra Petra Fialu (ODS). „I když se třeba lišíme v názorech na státní rozpočet, v této vážné situaci je zapotřebí postupovat naprosto jednotně,“ vysvětlil.

„Věřím, že se situace uklidní, nikoliv však zbabělým kompromisem, ale rozhodnou reakcí proti agresorovi. Hluboce lituji, že k tomu dochází, ale musíme se chovat jako stateční lidé, kteří si agresi nenechají ve vlastním zájmu líbit,“ uzavřel prezident svůj proslov.