Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman odsoudil masakr civilistů v Buči. Je to válečný zločin a bude potrestán

Prezident Miloš Zeman odsoudil vraždění ukrajinských civilistů ruskou armádou, které vychází najevo při osvobozování území. Jedná se podle něj o válečný zločin, který by měl být potrestán mezinárodním soudem. Informace o masových vraždách přichází z ukrajinských měst, která opustila ruská armáda. Starosta města Buča Anatolij Fedoruk uvedl, že v jeho městě bylo zabito přes 300 lidí. Vraždy ukrajinských civilistů odsoudili i česká diplomacie a čeští politici včetně premiéra Petra Fialy (ODS). 

„Prezident republiky Miloš Zeman odsuzuje vraždění civilních obyvatel na Ukrajině jako válečný zločin, a věří, že bude spravedlivě potrestáno mezinárodním soudem,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministerstvo zahraničí v reakci na masakr v Buči prohlásilo, že se zasadí o spravedlivé potrestání viníků. „Systematické vraždění civilistů, jehož se dopouští prchající ruská armáda, je další z řady odporných válečných zločinů Putinova režimu. Česká diplomacie se společně se spojenci bude zasazovat o to, aby všichni odpovědní byli potrestáni,“ uvedl Černínský palác.

Na otřesné záběry reagoval i premiér Petr Fiala (ODS). „Záběry zavražděných civilistů z míst osvobozených ukrajinskou armádou jsou děsivé. Ruská armáda se dopouští na Ukrajině válečných zločinů,“ napsal Fiala na Twitteru. Svět podle něj nikdy nesmí zapomenout ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že rozpoutal zbytečnou válku, při které umírají nevinní lidé. 

Do osvobozené Buče v neděli dorazil v doprovodu vojáků bratr kyjevského starosty Vladimir Kličko. Právě tam ukrajinská vojska po ústupu ruské armády objevila desítky mrtvých civilistů. Ve videu, které Kličko na místě natočil, přímo obvinil ruskou armádu z genocidy. „Právě jsem ve městě Buča na okraji hlavního města. To, co se odehrálo tady i na mnoha dalších místech na Ukrajině, není žádná vojenská operace. Toto nejsou žádné vojenské cíle. To jsou civilisté, zastřelení s rukama spoutanýma za zády. Je to genocida ukrajinské populace,“ upozornil Kličko. Za Kličkem přitom na ulici leží několik mrtvých těl.