Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman odvolil v Lánech. Běžte k volbám, ať vaše obce neřídí pitomci, vzkázal

Dnes ve 14 hodin se po celé České republice otevřely volební místo a začaly komunální (někde i senátní) volby. Občané v nich rozhodnou o složení místních zastupitelstev v obcích a městech. Prezident Zeman letos poprvé volil v Lánech, kam si přesunul trvalé bydliště. Voličům při té příležitosti vzkázal, že by podle něj měli chodit k volbám, aby jejich obce neřídili „pitomci“. 

„Já jsem váš nový občan,“ uvedl prezident Zeman s úsměvem před volební komisí na Základní škole Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech.  Zeman upozornil, že za plentou s ním nesmí být nikdo další. „Ale jak já se tam s tím vozíkem dostanu?“ poznamenal. „Tak teď tady nejste,“ říkal členovi ochranky, který ho za plentu odvezl.

„Voliči mají jít ke komunálním volbám proto, aby jejich obce neřídili pitomci,“ poznamenal Zeman poté při dotazech novinářů. „V každé zejména západoevropské a obecně demokratické zemi jsou komunální volby i, nejenom, ale i referendum o vládě,“ upozornil. Lidem přál aby přišli. „Pokud jsou s dosavadním vedením své obce spokojeni, pak účast ve volbách je poděkování. A pokud nejsou spokojeni, tak jediný způsob, jak se jich zbavit, je opět účast ve volbách,“ dodal.

Komu svůj hlas odevzdal, Zeman novinářům neprozradil. Vybrat si mohl ze tří kandidátek – ODS, KSČM a kandidátky Společně pro Lány a Vašírov. Ta v posledních komunálních volbách získala v místním zastupitelstvu devět křesel z jedenácti.