
Prezident Zeman opět navštíví Čínu, chystá se na veletrh importérů
Kancelář prezidenta republiky oznámila, že hlava státu na podzim plánuje další cestu do Číny. Hlavním cílem a motivem cesty je jedna z nejvýznamnějších ekonomických událostí letošního roku – veletrh China International Import Expo 2018.
Pořádání veletrhu před rokem oznámil čínský prezident Si Ťin-pching, akci organizuje tamní ministerstvo průmyslu. Strojírenský veletrh, zaměřený na prezentaci dovozců do Číny se bude konat 5. až 10. listopadu v Národním výstavním a kongresovém centru v Šanghaji.
Podle agentury CzechTrade se jedná o „jedinečnou příležitost pro prezentaci zahraničních společností a jejich produktů na trhu druhé největší ekonomiky světa“. Miloš Zeman by svou účastí na veletrhu rád podpořil české exportéry. Přesný program prezidentovy výpravy bude hradní kancelář teprve připravovat, pravděpodobně dojde i na politické schůzky. Prezidenta by také mohla doprovodit podnikatelská delegace jako při poslední návštěvě, kdy s ním cestovalo několik desítek zástupců českých firem.
Během dosavadního působení ve funkci prezidenta navštívili Miloš Zeman Čínu už třikrát, s prezidentem Čínské lidové republiky se setkal také při jeho návštěvě Prahy minulý rok. Prezident si od návštěvy sliboval příliv čínských investic v řádech miliard, účastnil se i podpisu několika smluv mezi českými a čínskými firmami.
Investovat v ČR měla zejména čínská společnost CEFC, jejíhož šéfa JIe Ťien-minga Zeman dokonce jmenoval svým poradcem. Jie je ale v současnosti vyšetřován čínskými úřady pro podezření z ekonomické kriminality. Vyšlo také najevo, že investiční společnost CEFC dluží v přepočtu 144 miliard korun a neváhala si půjčovat peníze i za úrok ve výši 36 procent.
Nedávno ale prezident Si Ťin-pching Zemana ujistil, že čínské investice nejsou ohroženy. „V březnovém dopise panu prezidentovi uvedl, že čínsko-českým vztahům přikládá velký význam a má zájem společně prohlubovat praktickou spolupráci,“ sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Podobně se v komentáři pro deník MF Dnes vyjádřila i čínská velvyslankyně v Česku Ma Kche-čching: „Další rozšiřování otevřenosti je strategická volba, kterou Čína učinila na základě potřeby rozvoje, a zároveň je to praktický krok, který podporuje ekonomickou globalizaci prospěšnou lidem ze všech zemí na světě,“ napsala.