Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman opustil nemocnici, v Lánech o něj bude pečovat soukromá firma

Prezident Miloš Zeman byl dnes dopoledne na vlastní žádost propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Okamžitě zamířil do Lán, kde má v plánu zítra jmenovat Petra Fialu (ODS) premiérem. Od pondělí pak začnou schůzky s budoucími ministry Fialova kabinetu. Na lánském zámku bude o zdravotní komfort hlavy státu pečovat soukromá firma. 

„Domácí péči převzala na žádost Kanceláře prezidenta republiky společnost Senior Home Group,“ informoval veřejnost kancléř Vratislav Mynář. Prezidenta bude v Lánech pravidelně kontrolovat ošetřující lékař Miroslav Zavoral a fyzioterapeut, doplnil. Zemanův pokoj bude vybaven podobně jako v nemocnici a starat se o něj bude kvalifikovaný presonál.

Nemocnice prezidentovi přesto doporučila zůstat v nemocnici, jeho rozhodnutí ale respektuje. „Pan prezident i jeho rodina a nejbližší spolupracovníci byli opakovaně informováni o jeho zdravotním stavu, o predikci vývoje a o možných rizicích a komplikacích,” uvedla k propuštění hlavy státu mluvčí nemocnice Jitka Zinke 

„ÚVN nadále doporučuje jako nejvhodnější péči poskytovanou ve specializovaném zdravotnickém zařízení pod vedením odborného lékařského týmu, nicméně vzhledem k významnému zlepšení zdravotního stavu pana prezidenta plně respektuje jeho rozhodnutí upřednostnit naplňování svých ústavních povinností mimo zdravotnické zařízení a ukončit hospitalizaci v ÚVN,“ stojí v oficiální tiskové zprávě nemocnice.

Zeman svůj odchod z nemocnice avizoval už před týdnem. Zároveň oznámil, že Petra Fialu jmenuje premiérem v pátek v poledne na zámku v Lánech. V pondělí v 15 hodin pak začnou schůzky s budoucími ministry, první bude Ivan Bartoš a kandidáti budou přicházet v abecedním pořadí.