Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

MILION CHVILEK PRO DEMOKRACII

Prezident Zeman označil hnutí Milion chvilek pro demokracii za nedemokratické

Sobotní demonstrace desítek tisíc lidí pod hlavičkou hnutí Milion chvilek pro demokracii na Letenské pláni v Praze pochopitelně neušla pozornosti ani prezidenta Miloše Zemana. Ten označil hnutí za nedemokratické a jeho představitele Mikuláše Mináře za duševně nenormálního. O demonstrantech prohlásil, že by měli přestat otravovat a místo toho jít k volbám.

„Toto hnutí považuji za nedemokratické ze tří důvodů. Za prvé, že popírá rozhodnutí státních zástupců v kauze Čapí hnízdo. Za druhé, že popírá rozhodnutí Poslanecké sněmovny ve věci ústavní žaloby. A za třetí, že odmítá moje ústavní právo abolice. Ze všech těchto tří důvodů se nechci snižovat k tomu, abych toto hnutí označil za fašistické, ale mohu ho na základě těchto tří důvodů jasně označit za nedemokratické,“ uvedl Zeman.

Prezident zároveň důrazně odmítl, že by se s lídrem Milionu chvilek pro demokracii setkal k jednání. Teoretické prosbě studenta Mikuláše Mináře by nevyhověl. „Rozhodně ne, protože já se setkávám pouze s duševně normálními lidmi,“ uvedl Zeman.

Na Letné se také zpívalo o defenestraci. „Nějaký zpěvák, jehož jméno jsem v životě neslyšel, opravdu mluvil o defenestraci, což je jistě velice demokratický způsob změny vlády. Neustále opakuji, že tito lidé jsou poraženi. Jsou poraženi, protože neuspěli ve volbách, a já jim radím, ať přestanou zbytečně otravovat a místo toho jdou k volbám,“ konstatoval prezident.

V rozhovoru padl i dotaz, zda by Miloš Zeman jako prezident neměl naslouchat hlasu více než 200 tisíc občanů, kteří se v sobotu na Letné shromáždili. „..chtěl bych konstatovat, že Andrej Babiš měl ve volbách 1 a půl milionu hlasů a já jsem měl 2 miliony 850 tisíc hlasů. Proti tomu je účast na Letné nepatrný zlomek,“ shrnul prezident jednoznačně.