Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman plánuje odpočinkový rok, málo zahraničí a více Česka

Po třítýdenní dovolené na zámku v Lánech se prezident Miloš Zeman vrátil zpátky do úřadu. Ve čtvrtek absolvoval tradiční novoroční oběd s premiérem a jeho manželkou, za čtrnáct dní jej čeká ještě slavnostní oběd s předsedou Senátu a předsedou Poslanecké sněmovny. V roce 2019 bude prezident méně cestovat po zahraničí a více se věnovat občanům v České republice.

Zatím má prezidentská kancelář v plánu pět zahraničních cest, kromě Číny budou všechny po Evropě. Na programu je určitě Slovensko, kde byl prezident loni dokonce třikrát (na jaře Tatry, v létě Topoľčianky a na podzim Martin). Dále prezident navštíví Srbsko, kam ho během loňské návštěvy Prahy pozvala premiérka Ana Brnabićová a také Maďarsko a Rakousko. Do těchto dvou zemí se měl podívat už loni, ale nakonec došlo ke změně a státní návštěvy byly přesunuty na letošní rok.

Miloš Zeman také v roce 2019 znovu navštíví Čínu, kde byl naposledy před půl rokem. Během poslední návštěvy totiž čínský prezident Si Ťin-pching Zemana pozval na summit k projektu nové Hedvábné stezky. Zeman tak do Číny zavítá za šest let svého prezidentování už popáté.

Bohužel pro Zemana to vypadá, že ani tento rok nevyjde jeho vysněná cesta do USA. Na přijetí v Bílém domě začal Zemanův tým pracovat už začátkem roku 2017, kdy Zeman v amerických prezidentských volbách jako jeden z mála světových státníků podpořil Donalda Trumpa. Přesto se setkání nedaří naplánovat, podle diplomatických zdrojů k pozvánce od Trumpa „chybí zásadnější téma, o kterém by oba státníci mohli jednat“.

Zemanův skromný program se ovšem nepozdává například neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Pavlu Fischerovi. „Zahraniční cesty hlav států se plánují s velkým předstihem. Pokud vidíme na sklonku roku 2018 jenom pět destinací na celý příští rok, které prezident má navštívit, je to trochu málo ambiciózní. Jako občan se ptám, zda bude utužovat naše vztahy s klíčovými partnery – Německem, Francií, Velkou Británií, Spojenými státy,“ poznamenal. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček kontroval, že „zahraniční cesty nejsou soutěží o jejich počet.“