Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman podepsal fiskální pakt EU, Česko přistoupilo jako poslední členská země

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal přistoupení k takzvanému fiskálními paktu EU.  Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské měnové unii, jak zní plný název dokumentu, upravuje koordinaci hospodářských politik zemí Evropské unie. Smlouvu musí ještě kontrasignovat premiér Andrej Babiš.

Česká republika se ke Smlouvě o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské měnové unii připojuje jako poslední země EU. Vláda přístup k fiskálnímu paktu schválila loni v únoru, Sněmovna se ke schválení dostala loni v listopadu, Senát pak v prosinci. Česká republika se ratifikací smlouvy hlásí k dodržování principů rozpočtové odpovědnosti.

Přistoupením k paktu se státy zavazují k přijetí pravidel rozpočtové kázně. Fiskální pakt požaduje, aby dané státy do jednoho roku přijaly právní předpis zajišťující, že strukturální schodek státního rozpočtu nepřesáhne 0,5 procenta HDP. Země, jejichž dluh převyšuje 60 procent HDP, pak musí snižovat jeho výši minimálně o pět procent ročně.

Z osmadvaceti unijních zemí se k paktu nezavázala pouze Velká Británie, která se rozhodla z Evropské unie odejít. Pakt bude pro Českou republiku závazný teprve po přijetí eura, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nicméně uvedla, že přistoupení k paktu dodatečně nezavazuje českou stranu k přijetí jednotné evropské měny. Podle ní ale umožní České republice zúčastnit se summitů eurozóny. „Musíme vědět, kam směřuje eurozóna, i když se nechceme zavazovat k termínu přijetí eura,“ vysvětlila, proč se ČR k paktu připojila.