Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman podepsal jmenování generálů, šéfa BIS Koudelku už popáté odmítl

Prezident Miloš Zeman podepsal rozkazy a rozhodnutí o jmenování nových generálů. Povýšeni budou k 27. říjnu. Slavnostní akt jmenování ve Vladislavském sále na Pražském hradě byl kvůli opatřením proti šíření koronaviru odložen na příští rok. Zeman dle očekávání opět odmítl povýšit ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku, kterého mu vláda opakovaně navrhuje.

Do hodnosti generála či vyšší generálské hodnosti prezident letos povýšil celkem 18 vojáků, policistů, hasičů, celníků a příslušníků Vězeňské služby. Mezi povýšenými je například policejní prezident Jan Švejdar nebo ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

Povýšení ředitele BIS Koudelky vláda Zemanovi navrhla už popáté. Prezident to dosud vždy odmítl. Kontrarozvědku, která ve svých zprávách upozorňuje například na nebezpečí ruských či čínských špionů, prezident často kritizuje, celou tajnou službu označil dokonce za „čučkaře“. Návrh vlády v minulosti nevyslyšel, ačkoli premiérovi Andreji Babišovi (ANO) povýšení Koudelky slíbil.

Koudelka prostřednictvím oficiálního twitteru BIS pogratuloval všem povýšeným generálům. „Gratuluji všem povýšeným do generálských hodností. Přeji jim úspěch a pevné zdraví. Děkuji Vládě ČR za to, že mě na povýšení opět navrhla i za jeho zdůvodnění. I samotná nominace je oceněním práce pro celou BIS,” uvedl.

Prezident generály každoročně povyšuje u příležitosti státních svátků 8. května a 28. října. Letošní květnové jmenování generálů se ale kvůli pandemii koronaviru neuskutečnilo. Pražský hrad nakonec kvůli aktuálnímu vývoji pandemie rozhodl i o odložení slavnostního aktu jmenování generálů v říjnu.