Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman podepsal zákon, který urychlí výstavbu dálnic a dalších liniových staveb

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu takzvaného liniového zákona, která by měla až o třetinu zkrátit přípravu výstavby dálnic, železnic a další infrastruktury. V případě výkupu stavebních pozemků a staveb bude moci vlastník dostat až jedenapůlnásobek znalecké ceny. Změna umožní státu stavět už před ukončením sporu o ceně pozemků.

Zákon zavádí takzvaný polský model, který se má vztahovat pouze na dopravní stavby. Státu umožní stavět dálnice, silnice I. třídy a celostátní železnice okamžitě poté, co získá přístup k potřebným pozemkům ve stavebním povolení. Státu to umožní stavět ještě předtím, než skončí případný spor o výkupní ceny pozemku. Tento postup budou moci uplatnit jen takzvaní oprávnění investoři, tedy hlavně státní organizace, jako jsou Ředitelství silnic a dálnic ČR nebo Správa železnic. 

V Polsku se díky tomuto přístupu mezi lety 2004 a 2016 délka dálniční sítě ztrojnásobila z 535 kilometrů na 1 638 kilometrů. Jen před mistrovstvím Evropy ve fotbale v letech 2011 a 2012 zprovoznili Poláci dohromady 450 kilometrů dálnic. V Česku se loni otevřelo 34 kilometrů nových dálnic, předloni pouhé čtyři kilometry.

Novela navazuje na dřívější úpravy zákona, které zavedly kromě jiného takzvané mezitímní rozhodnutí. Tento institut státu u vymezených projektů umožňuje zahájit stavbu ještě před dokončením vyvlastňovacího procesu. Nově se má rozšířit i na vodní a energetickou infrastrukturu, pokud jsou vymezeny v územním rozvojovém plánu nebo v zásadách územního rozvoje.