Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman podepsal zákon o rozpočtu se schodkem 280 miliard

Prezident Miloš Zeman podepsal letošní státní rozpočet se schodkem 280 miliard korun. Jde o první státní rozpočet koaliční vlády Petra Fialy (ODS) vzešlé z loňských sněmovních voleb. V souvislosti s dopady ruské invaze na Ukrajinu se zřejmě bude muset ještě měnit. Při úvodním kole debaty v polovině února označil Zeman ve Sněmovně návrh rozpočtu na rozdíl od premiéra Petra Fialy (ODS) za proinflační, podle Zemana není ani prorůstový.

Schválený rozpočet počítá s příjmy 1613,2 miliardy korun a výdaji 1893,2 miliardy. Neruší žádné daňové výjimky, které stát stojí 380 miliard korun, jak poslance ve své řeči upozornil prezident. V rámci škrtů však poslanci v rozpočtu odebrali téměř 22 milionů Kanceláři prezidenta republiky, sněmovna přišla o 39 milionů a Senát o 17 milionů. Ústavní soud přišel o víc než šest milionů.

Kvůli ruské agresi vůči Ukrajině a přílivu uprchlíků je velmi pravděpodobné, že rozpočet bude muset být v průběhu roku upraven. Jak avizoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), pro úpravy nicméně potřebuje relevantní data.

V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu ministerstvo obrany dostalo do rozpočtu proti plánu o miliardu víc. Peníze použije armáda na nákup zbraní a posílení obranyschopnosti Česka. Stát by tak měl letos dávat na svoji obranu 1,35 procenta hrubého domácího produktu. Poslanci také na návrh vlády přidali 1,8 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy na humanitární pomoc Ukrajině a na pomoc ukrajinským uprchlíkům.