Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman podepsal zvýšení schodku státního rozpočtu na 300 miliard korun

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal zákon, kterým se zvyšuje letošní schodek státního rozpočtu na 300 miliard korun. Důvodem zvýšení schodku z původních 40 miliard jsou dopady epidemie koronaviru. Prezident také podepsal odklad nájmů pro firmy i běžné lidi.

„Navrhovaná úprava je nezbytná z důvodu potřeby reagovat na krizovou situaci vyvolanou pandemií nemoci covid-19,“ uvádí vláda v důvodové zprávě ke zvýšení schodku rozpočtu. Ministerstvo financí v předloženém materiálu počítá s letošním propadem ekonomiky o 5,6 procenta. V příštím roce by naopak měl hrubý domácí produkt reálně vzrůst o 3,1 procenta. „Jdeme ze sklepa,“ popsala to ve Sněmovně ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize. Bylo to přes 192 miliard korun.

Další zákon, který prezident podepsal, upravuje vztahy mezi nájemci – podnikateli a jejich „domácími“ a zakazuje pronajímatelům vypovědět firmy z nájmu v ochranné době do konce června kvůli neplacení nájemného. Netýká se to ale neplacení energií a dalších služeb, ty podnikatel hradit musí.

Soukromí nájemníci bytů nebudou moci dostat výpověď z nájmu, pokud do konce července nebudou schopni platit nájemné kvůli tomu, že jsou v důsledku vládních opatření proti epidemii koronaviru bez příjmů. Dlužné nájemné ale musí zaplatit do konce letošního roku.