Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman podepsal zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun

Prezident republiky Miloš Zeman dnes podepsal zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z původně schválených 320 miliard na 500 miliard korun. Důvodem této změny je hlavně promítnutí dopadů z daňového balíčku, například zrušení superhrubé mzdy. Vláda také připravila návrh nového kompenzačního bonusu pro podnikatele a potřebuje i prostředky na další výdaje pro boj s koronavirem.

Ministerstvo financí letos čeká proti původně očekávanému výběru pokles daňových příjmů o 99,6 miliardy korun. Hlavní podíl na tom má schválený daňový balíček, který připraví státní rozpočet o 87,7 miliardy Kč. Naopak vzrůst by měly příjmy rozpočtu z pojistného na sociální zabezpečení nebo z emisních povolenek.

Ministerstvo zdravotnictví má počítá oproti první variantě rozpočtu se zvýšením výdajů o osm miliard, z čehož je sedm miliard určeno na objednávky vakcín proti covid-19. Zvýšené výdaje bude mít i ministerstvo práce, a t o kvůli zvýšeným přídavkům na děti či proplácení náhradního výživného za neplatiče. Půl miliardy navíc dostane též ministerstvo kultury na provoz příspěvkových organizací.

Celkové příjmy rozpočtu mají letos být podle návrhu 1,39 bilionu korun a výdaje 1,89 bilionu korun. Příjmy by tak měly být proti schválenému rozpočtu nižší o 102,7 miliardy korun a výdaje vyšší o 77,3 miliardy korun.