Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman podpořil navyšování důchodů

Od nového roku si důchodci přijdou na větší důchody o 918 korun. Penzisté nad 85 let dokonce o 1000 korun měsíčně navíc. V pondělí prezident Miloš Zeman stvrdil svým podpisem novelu zákona o důchodovém pojištění. O schválení novely informoval prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Hlava státu podepsala zákon ze dne 22. srpna 2018. Minulý týden se růstem penzí zabývala dolní komora Parlamentu. Novelu vlády nakonec podpořilo 170 poslanců. Ani jeden nehlasoval proti.

Důchod se momentálně skládá ze dvou částí, z pevné a procentní části. Pevná část platí pro všechny důchodce stejně, v tomto roce činí 2700 korun. Po novému by se penze měly pohybovat ve vyšších částkách. Pevná výměra by tak měla odpovídat 10 % průměrné mzdy namísto současných 9 %. Od ledna se tak může zvýšit až o 320 Kč, což vyplývá z vládního plánu. S pravidelnou valorizací by se od příštího roku měl důchod zvednout o 918 korun.

Do procentní části se zase započítávají odpracované roky, zásluhovost a výše příjmů. V této části dojde naopak k oslabení. Přilepšit by si tak měli zejména lidé s nízkým důchodem včetně ostatních starobních. Pozůstalostní penze seniorů a invalidů by nově neměly růst tak rychle.  Zvyšování penzí státní pokladnu vyjde na 14,3 miliardy korun.

Některým politikům z opozice se nelíbil postup, jaký vláda směrem k nízkým důchodům zavedla. Podle nich nepostupovala systematicky. Jako správné řešení vidí důchodovou reformu. Právě o ní ve svých vládních programech hovoří koalice ANO a ČSSD.