Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman podpořil svou záštitou protikuřáckou iniciativu Daruj lůžko

Prezident Miloš Zeman udělil záštitu akci českých lékařů Daruj lůžko, která vyzývá kuřáky, aby jako pomoc v  boji s koronavirem se svým zlozvykem přestali. Výzvu „Odložte cigaretu, pomozte v boji s virem!“ vyhlásili lékaři poprvé letos na jaře, kvůli druhé vlně pandemie ji obnovili. Pokud by klesla spotřeba cigaret o desetinu, uvolnily by se podle iniciátorů stovky akutních lůžek, a zdravotníkům v první linii by tak zůstalo více času na pacienty s covidem.

„I těžcí kuřáci mohou pomoci již tím, že v nejbližších měsících sníží svou denní dávku na polovinu či třeba jen o několik cigaret. I to se statisticky na množství hospitalizací projeví,“ uvedl infektolog a internista Radek Svoboda, který je iniciátorem výzvy. Dle odhadu expertů totiž následky kouření „stojí“ systém 3 tisíce lůžek převážně na interních a plicních odděleních.

Že má tato výzva českých specialistů potenciál, dokládají data z Velké Británie. Tam se letos díky iniciativě QuitforCovid (Přestaň kvůli covidu) vzdal kouření už jeden milion lidí. „Podařilo se kuřáky motivovat a nabídnout rozsáhlou odbornou pomoc, která několikanásobně zvyšuje úspěch odvyknutí,” vysvětluje Svoboda.

„Jsem rád, že pan prezident pochopil a podpořil důležitost výzvy. Bylo by skvělé, kdyby i on sám šel občanům příkladem. Nezastíráme, že odvykání je obtížné, ale věříme, že kdyby to pan prezident zkusil, mohl by se stát pro řadu kuřáků vzorem hodným následování. S odbornou pomocí roste úspěšnost odvykání několikanásobně,“ okomentoval Svoboda prezidentovu záštitu.

Že by se ale z prezidenta Zemana stal nekuřák, to podle jeho tiskového mluvčího nehrozí. „Je to vskutku důležitá výzva. „Pokud jde o pana prezidenta, s cigaretami sice nekončí, ale chce podpořit impuls veřejnosti. Nejde o pokrytectví, ale o touhu, aby se ostatní nevydávali na cestu nikotinismu,“ uvedl Jiří Ovčáček.