Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman porušil letitou tradici. Nedorazil do Sněmovny na jednání o rozpočtu

Prezident Miloš Zeman dnes porušil každoroční tradici zúčastnit se jednání Sněmovny o státním rozpočtu na příští rok, které navíc bude poslední v jeho funkci. V minulých letech přitom prezident jednání nikdy nevynechal a vždy před jeho zahájením vystoupil před poslanci s projevem.
 
„Pan prezident Poslaneckou sněmovnu nenavštíví. Na 18.00 je naplánováno setkání s panem premiérem v Lánech,“ sdělil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. 
 
Ještě minulý týden během návštěvy Ústeckého kraje přitom Zeman s vystoupením na půdě Poslanecké sněmovny počítal. „Počkám si na projednání v Poslanecké sněmovně a jako vždy, tentokrát naposledy, v Poslanecké sněmovně se svým stanoviskem k návrhu státního rozpočtu vystoupím,“ řekl na tiskové konferenci na závěr své návštěvy kraje.
 
Pravdou ale je, že mezitím poslanci prezidentovi upravili rozpočet Pražského hradu a to tak, že ho zkrátili o 30 milionů, určených pro Lesní správu Lány. Tyto peníze se rozhodli poslat na preventivní programy, mimo jiné proti pití alkoholu. „Ty peníze bereme primárně loupežníkovi Miloši Balákovi, který byl pravomocně odsouzen za manipulaci s veřejnými zakázkami v Lánech a prapodivně omilostněn,“ odůvodnil to poslanec Šimon Heller (KDU-ČSL), který s návrhem přišel.
 
Naposledy se prezident zúčastnil jednání Poslanecké sněmovny letos v únoru, kdy nová vláda premiéra Fialy předkládala svůj první rozpočet po volbách. Ten Zeman tehdy zkritizoval jako proinflační a vyzval ke zvýšení daní.