Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman poslal vzpomínkový věnec na rozloučení se zpěvačkou Hanou Zagorovou

Dnes se v kostele sv. Tomáše na Malé Straně v Praze konala zádušní mše a poslední rozloučení se zpěvačkou Hanou Zagorovu (†75), která zemřela v pátek 26. srpna v důsledku dlouhodobých zdravotních komplikací. Na soukromé rozloučení poslal vzpomínkový věnec také prezident Miloš Zeman, který chtěl Zagorové v roce 2019 udělit státní vyznamenání, ale ona ho požádal o odklad.

Zagorová tehdy požádala prezidenta o odklad vyznamenání ze zvláštního důvodu. V roce 2019 totiž uplynulo přesně 30 let od slavného projevu generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše, ve kterém starý komunista o Hegerové v souvislosti s peticí Několik vět mluvil.

„Ti umělci, kteří to podepsali. Žádnej z nás nebere takový platy, prostě, jako berou oni. Dostávám jednou ročně výpis… seznam těch umělců, kteří berou nad těch sto tisíc korun. No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno… ale ona už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok. A další ne 600, milion, dva miliony berou. Jandové a jiní každý rok. Ti náhodou neprotestovali,“ stěžoval si soudruhům jejich generální tajemník.

„Hanka navrhla, ať to třeba odloží na nějaké její jubileum. Pak přišel covid a už to nestihli,” uvedl zpěvaččin manžel, operní pěvec Štefan Margita s tím, že věří, že by mohl Zeman Zagorovou ocenit letos na podzim in memoriam.