Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman požádal Čínu o vakcínu Sinopharm, žádosti bude okamžitě vyhověno

Prezident Miloš Zeman požádal na popud premiéra Andreje Babiše (ANO) Čínu o dodávku čínské vakcíny Sinopharm proti nemoci covid-19. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček následně informoval, že Čína žádosti okamžitě vyhoví. Prezident kvůli nedostatku vakcín požádal o pomoc také Rusko, které slíbilo dodat vakcínu Sputnik V.

„Předseda vlády požádal prezidenta republiky, aby se obrátil na prezidenta ČLR (Čínské lidové republiky) s žádostí o dodání čínské vakcíny Sinopharm. Pan prezident této žádosti vyhověl a napsal prezidentu ČLR,“ sdělil mluvčí Hradu. „Podle zprávy velvyslanectví ČR v Pekingu se čínská strana rozhodla této žádosti okamžitě vyhovět,“ doplnil Ovčáček. 

Zeman žádost přednesl na úterní schůzce s čínskými zástupci na Pražském hradě. Využil tak nabídky čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který na nedávném summitu 17+1 prohlásil, že kdokoli ze zúčastněných zemí projeví zájem o vakcínu, Čína se mu bude snažit vyhovět. 

Účastníci schůzky podle hradního kancléře Vratislava Mynáře informovali prezidenta, že všichni zaměstnanci CITIC absolvovali obě dávky očkování čínskou vakcínou Sinopharm. “Mohou říct, že kdokoli z jejích známých a okolí ze CITIC byl očkován, tak nebyl nakažen covidem, což je důkazem toho, že Sinopharm funguje,” řekl Mynář.

Evropská léková agentura (EMA) zatím schválila pro použití ve státech EU tři vakcíny proti covidu-19, a to od firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Pokud by některý členský stát chtěl nasadit vakcínu neschválenou EMA, může v nouzovém režimu provizorně schválit užití přípravků sám. Takto použití Sinopharmu i Sputniku V samo schválilo například Maďarsko.