Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman požádal rektora Univerzity Karlovy o posouzení ruské vakcíny Sputnik

Prezident Miloš Zeman usiluje o politické rozhodnutí vlády, která by umožnila aplikaci ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik i bez schválení Evropské lékové agentury (EMA). Podle prezidenta by stačila pouhá certifikace českého Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL). K tomu by ovšem musel udělit výjimku ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Blatný však uvedl, že chce počkat na schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA). Zeman se proto obrátil na rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy, aby ruskou vakcínu posoudil a zjistil, zda je vhodné ji v Česku používat.

„Prezident republiky se po poradě s profesorem Romanem Prymulou v této věci obrátil na rektora Univerzity Karlovy, profesora Tomáše Zimu,“ uvedl prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

S nápadem na posouzení vakcíny akademiky přišel prezidentův poradce Prymula začátkem týdne. „Říkal jsem jedinou věc a pan prezident to akceptoval, že by bylo dobré, kdyby vakcínu (Sputnik) posoudila zcela nezávislá skupina odborníků třeba přes Karlovu univerzitu a vyjádřila se, zda má smysl,“ uvedl Prymula. „Mělo by jít o úplně nezávislou skupinu, kterou by vybrala Univerzita Karlova, proces je v chodu. Dokumentaci by odborníci získali tak, že podepíší dokument o mlčenlivosti,“ dodal bývalý ministr zdravotnictví.