Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman požaduje od ředitele tajné služby BIS jména ruských špionů v Česku

Prezident Miloš Zeman požaduje po Bezpečnostní informační službě (BIS) jména ruských špionů, kteří působí v České republice. Žádá také o informace o tom, jaké operace ruské zpravodajské služby v Česku podnikají nebo jací Češi s nimi spolupracují. Podle bezpečnostních expertů je takový požadavek neobvyklý a jeho splnění může ohrozit fungování BIS.

Prezidenta údajně zajímají tři okruhy informací. Prvním jsou podrobnosti o ruských vlivových a infiltračních operacích a jejich aktérech. Druhým jsou informace o jménech konkrétních ruských špionů, kteří na území ČR působí, a identita českých občanů, kteří s nimi spolupracují. Třetím okruhem jsou poznatky o údajném praní špinavých peněz ruského organizovaného zločinu. Prezidenta zajímá, které společnosti se na tom podílejí a jaký je původ transakcí.

„Pokud by to vedení BIS učinilo, tak se zcela vyloučí z mezinárodně spolupracující bezpečnostní komunity a tajná služba bude na léta vyřazena z činnosti. Past spočívá v tom, že když to vedení BIS splnit odmítne, nastanou obrovské tlaky k nahrazení Koudelky (současný ředitel BIS – pozn.) někým prodejnějším. I tak ovšem bude zpravodajská činnost oslabena,“ domnívá se bývalý ředitel civilní rozvědky Petr Zeman. 

„V případě sdělení těch jmen by to mohlo ohrozit spoustu lidí a operací, to nejde. Pro pana prezidenta není důležité, aby znal jména,“ dodává k tomu třeba bývalý šéf civilní rozvědky (ÚZSI) František Bublan. Podle expertů je Zemanův požadavek problematický i z hlediska toho, jakými lidmi se na Hradě obklopil. Ani jeho kancléř Vratislav Mynář, ani poradce Martin Nejedlý totiž nemají bezpečnostní prověrku.

O informace o ruských špionech požádal prezident v době, kdy se připravuje tendr na výstavbu jaderného reaktoru v Dukovanech a kdy se hraje o to, jestli Česko vyloučí ze zakázky právě Rusko a Čínu. Před jejich účastí totiž BIS dlouhodobě varuje, podle ní by stavba pod kontrolou Ruska nebo Číny mohla ohrozit strategickou bezpečnost České republiky.