Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman na Pražském hradě ocenil vítěze ankety Policista roku

Prezident Zeman na Pražském hradě ocenil vítěze ankety Policista roku

Ve Španělském sále Pražského hradu se v pátek uskutečnil 19. ročník ankety Policista roku. Ocenění za mimořádné činy ve službě si odnesli uniformovaní muži a ženy v několika kategoriích. Slavnostního vyhlášení se zúčastnil i prezident republiky Miloš Zeman, který v projevu ocenil práci všech dobrých policistů.

V kategorii Policista roku zvítězila kapitánka Renáta Miková z Odboru obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje, která u policie slouží již 25 let. „Její jméno se váže s vyšetřováním těch nejzávažnějších zločinů v Jihočeském kraji a je dobře známé nejen mezi policisty, kteří ji v mnoha případech vnímají jako vzor, ale i mezi širokou veřejností,“ představila kapitánku Mikovou mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.

Týmem roku se stala skupina Mobilheim, která vyšetřovala na jihu Čech dvojnásobnou vraždu, její členkou je i policistka roku Renáta Miková. Činem roku určila etická komise jednání praporčíka Jiřího Zemana a praporčíka Ondřeje Hrubeše z Obvodního oddělení Hrádek nad Nisou – Územního odboru Liberec. Ti v polovině března v nočních hodinách evakuovali dvě desítky seniorů z pečovatelského domu v Chotyni, kde došlo k požáru jednoho z bytů.

„Je co oceňovat. Kriminalita klesá a důvěra v policii roste. Česko je sedmou nejbezpečnější zemí na světě,“ uvedl při ceremoniálu ministr vnitra Jan Hamáček. Podotkl, že se podařilo v minulých letech policistům zvyšovat platy a plánuje se nákup nového vybavení.

Práci policistů ocenil ve svém projevu i prezident Zeman. „Víte, my politici, včetně mě, si čechráme peříčka, když říkáme, že jsme šestí nebo sedmí v bezpečnosti občanů a že jsme lepší než Švýcarsko. To je fajn, ale kdo za to odpovídá? Především policisté, především lidé, kteří pečují o bezpečnost občanů, počínaje policejním prezidentem, … a konče řadovými policisty,“ poděkoval Zeman příslušníkům sboru.

Prezident našel slova chvály i pro minstra Hamáčka. „Chtěl bych na tomto místě velmi ocenit práci svého přítele a ministra vnitra Jana Hamáčka, protože je to právě on, kdo tyto podmínky pro dobrou práci policistů vytváří. Ministře vnitra, pane policejní prezidente, spolehněte se na to, že ve mně budete mít vždy oporu,“ ubezpečil na závěr přítomné.