Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman předá 7. března státní vyznamenání za loňský i předloňský rok

Náhradní ceremoniál předávání státních vyznamenání se uskuteční 7. března na výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident republiky Miloš Zeman předá všem ocenění osobnostem, které se rozhodl vyznamenat k loňskému a předloňskému 28. říjnu.

Slavnostní večer na Pražském hradě byl 28. října 2020 odložen kvůli špatné epidemické situaci, vloni se pak ceremoniál nemohl uskutečnit z důvodu Zemanova pobytu v Ústřední vojenské nemocnici. Náhradní termín v řádovém dnu 1. ledna 2022 byl odložen opět kvůli koronaviru.

Podle prezidentova tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka se předávání uskuteční v pondělí 7. března tradičně ve Vladislavském sále Pražského hradu. „Prezident republiky zvolil toto datum proto, že si připomeneme 172. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka,“ uvedl mluvčí. Dodal, že ceremoniál se uskuteční v souladu s opatřeními proti epidemii, pravděpodobně tedy bez galavečeře.

V roce 2020 se Zeman rozhodl ocenit téměř čtyři desítky osobností, z nichž šest obdrželo vyznamenání nejvyšší – Řád bílého lva. Vyznamenán byl mezi jinými bojovník z východní fronty druhé světové války Miloslav Masopust a in memoriam váleční letci František Chábera a Josef Koukal, oceněn jím byl i legionář, odbojář a oběť justiční vraždy komunistického režimu Heliodor Píka.

V roce 2021 čítal Zemanův seznam oceněných 29 jmen, Řád bílého lva dostala herečka Jiřina Bohdalová a první československý kosmonaut Vladimír Remek. Stejné vyznamenání udělil prezident také tragicky zesnulému podnikateli Petru Kellnerovi, válečnému pilotovi Alexandru Hessovi nebo britskému politikovi Alfredu Duffu Cooperovi, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody.