Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman předal Fondu ohrožených dětí dar ve výši dvou milionů korun

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě předal předsedkyni Fondu ohrožených dětí Haně Kupkové dva miliony korun na činnost fondu, který provozuje zařízení pro ohrožené děti, takzvané „klokánky“. Od dětí přítomných na ceremoniálu prezident dostal obrázky zvířat. Na oplátku jim slíbil, že si budou moci projít prostory Hradu, „aby měly nějakou radost ze života“. Kupkovou pak prezident pozval na sklenku moravského vína.

„Vážená paní předsedkyně, zaprvé mi dovolte, abych Vám ještě jednou blahopřál k Vašemu zvolení. Zadruhé bych chtěl jenom říci, že je takové heslo, levice a pravice. Levice, ta pronáší tučné řeči o tom, jak je třeba pomáhat ohroženým dětem. A pravice místo tučných řečí by měla předávat šek. Takže moje řeči nebudou tučné, budou dietní, paní předsedkyně. Já poprosím šéfa protokolu, aby místo tučných řečí jsme Vám předali šek, a není to jenom šek teď. Já jsem hrdý na to, že jsem mohl ze svého platu pravidelně přispívat na Klokánky, protože je to jedna z nejužitečnějších věcí, kterou politik může udělat. Takže ať se daří,“ popřál Zeman v krátkém proslovu.

Fond ohrožených dětí je jedním z provozovatelů zařízení pro ohrožené děti, v současnosti jich provozuje celkem 15. Dalších pět desítek domovů podobných klokánkům spravují jiné organizace. Miloš Zeman Fondu ohrožených dětí přispívá pravidelně i ze svého platu.

Předsedkyně FOD Hanka Kupková prezidentovi při ceremoniálu poděkovala především za podporu v roce 2015, kdy se organizace ocitla v krizi. Od roku 2015 věnoval Zeman fondu celkem 12,4 milionu korun, uvedla Kupková. Peníze pocházely mimo jiné z prezidentova nadačního fondu, v roce 2018 přispěl například i z peněz určených původně na prezidentskou kampaň.