Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman a premiér Babiš se sešli u novoročního oběda v Lánech

Na tradiční novoroční oběd dnes za prezidentem Zemanem a jeho manželkou na lánský zámek zavítal premiér Andrej Babiš s chotí Monikou. Jedná se o druhý novoroční oběd v tomto složení a prezident naznačil přání, aby Babiš pokračoval v čele vlády i po příštích volbách.

„Předpokládám, že se takhle setkáme ještě čtyřikrát, a doufám, že jste pochopili skrytý význam této věty,“ řekl Zeman Babišovi při společném focení. Jednoduchou „mandátovou“ matematikou tak lze vypočítat prezidentovo přání, aby se Andrej Babiš stal premiérem i v následujícím volebním období.

Ačkoli je tento slavnostní oběd především společenskou událostí, debatě o politice se jistě Miloš Zeman s Andrejem Babišem nevyhnuli. O čem konkrétně se vedla řeč není pravidlem zveřejňovat, nicméně obecná témata naznačil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Bude se tradičně bilancovat, ale především hovořit o tom, co naši zemi čeká v roce 2019,“ avizoval.

A na čem si prezident s premiérem a manželkami pochutnali? Letos se jako předkrm podávala paštika z kachních jater na portském víně, kterou následoval candát pečený na másle se zámeckými bramborami a máslovou zeleninou. Na závěr si lánští kuchaři připravili domácí žloutkový krém s karamelovou krustou a ovocný sorbet.

Tradici novoročních obědů založil prezident Václav Klaus v roce 2004. S manželkou Livií hostili tehdejšího premiéra Vladimíra Špidlu a jeho ženu Viktorii. Klaus tehdy vyslovil přání, aby se událost stala novou tradicí. Smyslem má být kromě osobního neformálního rozhovoru také příležitost k debatě o zásadních politických otázkách a koordinaci výkonu ústavních pravomocí v nadcházejícím roce, připomněla Kancelář prezidenta republiky. Podle dochovaných záznamů se při prvním obědě podávala šunková rolka, zeleninový vývar a jako hlavní chod jelen z lánské obory.

Prezident Zeman bude pořádat podobný slavnostní oběd ještě pro předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) a předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS). Ač jde formálně také o novoroční oběd, uskuteční se až 16. ledna na Pražském hradě.