Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal armádního generála Emila Bočka, obdržel od něj Pamětní medaili

Prezident republiky Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal armádního generála ve výslužbě Emila Bočka. Československý letec 310. stíhací perutě RAF a veterán bitvy o Británii předal jménem svým i jménem generála v.v. Miloslava Masopusta a kapitánky v.v. Boženy Ivanové prezidentovi zlatou, stříbrnou a bronzovou Pamětní medaili za dlouholetou podporu válečných veteránů. 

„Vážíme si Vás a tímto naším skromným gestem bychom Vám rádi vyjádřili naši podporu a poděkování,“ řekl prezidentu Zemanovi při předávání medailí generál Boček.

Prezident válečnému veteránovi za medaile upřímně poděkoval. „Pane generále, zaprvé bych Vám chtěl velice poděkovat za Vaši podporu při prezidentské volbě. Nemusím říkat, že si Vás hluboce vážím, což jsem koneckonců dokázal i udělením nejvyššího českého vyznamenání a tím, že Vám byla udělena i hodnost armádního generála,“ řekl Zeman. 

„Budu se velmi a velmi těšit, a berte to jako konkrétní nabídku, že se setkáme při Vašich stoletých narozeninách, které tady, na Hradě, zorganizujeme, a samozřejmě pozveme i naši generalitu, aby Vám vyjádřila úctu,” dodal prezident.

Armádní generál v. v. Emil Boček (* 25. února 1923) za 2. sv. války ve Velké Británii absolvoval kurz leteckých mechaniků a byl přijat jakožto jeden z nejmladších příslušníků do RAF a od října 1944 sloužil jako pilot-stíhač letky “B” u československé 310. stíhací perutě. Na svém kontě má 26 operačních letů. Jako příslušník nekomunistického odboje se stal po válce nepohodlným a 2. března 1946 byl z armády na vlastní žádost propuštěn. O jeho životě vznikl v roce 2012 dokumentární film Nezlomný.