Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal čtyři nové velvyslance, mezi nimi i elitního čínského diplomata

Prezident Miloš Zeman tento čtvrtek na Pražském Hradě přivítal čtyři nové diplomaty z Číny, Norska, Polska a Finska. Norsko bude v Česku reprezentovat Robert Kvile, Finsko bude zastupovat Jukka Uolevi Pesola, velvyslankyní sousedního Polska se stala Barbara Ćwiorová a ve funkci velvyslance Číny bude nově působit Čang Ťien-min.

Velvyslanci prezidentovi oficiálně předali své pověřovací listiny, Zeman je přijal a tím okamžikem se diplomaté stali novými zástupci svých zemí pro Českou republiku. Následovalo drobné občerstvení a neformální rozhovory.

Nový čínský velvyslanec je odborníkem na tlumočení a překládání. Ve své kariéře se může pochlubit například postem na čínském ministerstvu zahraničních věcí, kde řídil sekci tlumočení. Pracoval také na čínské ambasádě v USA. Když se vrátil zpět do rodné země, byl jmenován radou na tiskovém oddělení čínské diplomacie. Od roku 2013 vedl sekci překladů a tlumočení.

Čang Ťien-min má řadu zkušeností s tlumočením pro čínské prezidenty a premiéry. Jeho současný úkol je pravděpodobně zklidnění rozbouřených vod po konfliktech se společností CEFC. Nedávná aféra CEFC se týkala Zemanova poradce a zároveň předsedy společnosti Jie Ťien-minga, kterého v Číně zadrželi kvůli podezření z ekonomické kriminality.

Čang je ukázkou toho, že Čína do světa vysílá stále kvalifikovanější velvyslance, říká sinoložka Kateřina Procházková. Vzhledem k tomu, že si Čang získal důvěru nejvyšších čínských politiků, má nejlepší předpoklady pro úspěšnou kariéru. Sinolog Martin Hála jej označil za „vysoce specializovaného kádra ministerstva zahraničí, jednoho z předních specialistů pro překlad z angličtiny“. Hála nicméně podotýká, že by spíše očekával někoho se zaměřením na východoevropský jazyk, třeba češtinu.